EU sredstva za rekonstrukciju tvrđave Fetislam u Kladovu
Ulaganjem u kulturno-istorijsko nasleđe do jačanja srpskog turizma
Beograd, 11. decembar 2020. – U okviru projekta „#EUzaTebe – za kulturno nasleđe i turizam“ danas je potpisan Memorandum o razumevanju, kojim je zvanično obeležen početak radova na rekonstrukciji tvrđave Fetislam.
Projekat finansira Evropska unija, a Memorandum je danas potpisan između opštine Kladovo i Nemačke organizacije za međunarodnu saradnju GIZ u ime Nemačke razvojne saradnje, koja sprovodi projekat. Svečanom potpisivanju prisustvovali su Ambasador Evropske unije u Srbiji, Sem Fabrici, ministar za evropske integracije, Jadranka Joksimović, i ministarka trgovine, turizma i telekomunikacija, Tatjana Matić.
Nekadašnje strateško vojno utvrđenje danas je jedan od simbola Kladova, a njegova obnova predstavlja važan korak ka razvoju turističke atraktivnosti ovog regiona. Projekat podrazumeva rekonstrukciju dela kladovske tvrđave uključujući Glavnu kapiju, sa bedemom od prvog do šestog bastiona i pripadajućim lagumima, kao i kapije, letnje pozornice i priobalne kule u „Malom gradu“.
Sredstva za radove obezbeđuje Evropska unija u iznosu od 1,3 miliona evra.
Konferenciju je otvorio ambasador Sem Fabrici, šef Delegacije EU u Srbiji i tim povodom izjavio: Potpisivanjem Memoranduma o razumevanju otvaramo put za početak radova na rekonstruciji tvrđave Fetislam koja predstavlja izuzetan primer srednjovekovnog spomenika na reci Dunav. Donacijom u vrednosti od 1.3 miliona evra, zajedno sa sredstvima iz projekta prekogranične saradnje sa Rumunijom u iznosu od 1 milion evra, Evropska unija će pomoći rekonstrukciju i očuvanje gotovo pet vekova istorije i kulture za buduće generacije. Očuvanjem srpskog nasleđa, Evropska unija takođe podržava turizam, sektor koji je pretrpeo značajne posledice usled pandemije Covid-19. Po završetku radova na restauraciji, Srbija će svojim domaćim i međunarodnim putnicima ponuditi još jedan značajan primer bogate srpske istorije i nasleđa. Zaista se radujem poseti Kladovu u skorijoj budućnosti i prilici da se divim tvrđavi Fetislam u njenoj potpunoj obnovljenoj lepoti“.
Na konferenciji se obratila i Jadranka Joksimović, ministar za evropske integracije i istakla: „Programiranjem IPA sredstava i drugih fondova koji su nam dostupni u smislu multilateralne razmene pomoći, mi kao ministarstvo u dogovoru i saradnji sa svim drugim ministarstvima prioritizujemo šta je ono što zaista donosi ekonomski rast. Turizam je najpogođenija grana tokom COVID pandemije, i nama je zaista neophodno jedno dugoročno, promišljeno i strateški dalekosežno investiranje u održivi turizam“.
Tatjana Matić, ministar za trgovinu, turizam i telekomunikacije ovom prilikom je izjavila: „Pored ulaganja u infrastrukturu, edukaciju i promociju u turizmu za lokalne turističke organizacije i udruženja, planirana su i kreditna sredstva za podsticanje kvaliteta turističke ponude za 2021. godinu, kao i vaučeri za podsticanje razvoja domaćeg turizma. Takođe, pokrenuli smo centralni informacioni sistem E turista koji će znatno unaprediti administraciju, ali i marketinško planiranje i bezbednost u turizmu, kao i projekat digitalizacije kulturno turističke ponude Srbije“, ističući da je Srbija prošle godine ugostila skoro milion i osamsto stranih turista, čime je oborila sopstveni rekord.
Saša Nikolić, gradonačelnik Kladova, zahvalio se Evropskoj uniji i GIZ-u; „Značaj revitalizacije srednjovekovne tvrđave Fetislam za opštinu Kladovo je ogroman. Funkcionalni značaj izvedenih intervencija, kroz adekvatnu prezentaciju kulturno-istorijskih spomenika i pružanje usluga u turizmu, uticaće direktno na lokalni socio-ekonomski razvoj unapređenjem turističke ponude ne samo opštine Kladovo već i Donjeg Podunavlja i istočne Srbije“, rekao je Nikolić.
“Ova tvrđava predstavlja važan deo srpskog i evropskog kulturnog i istorijskog nasleđa sa potencijalom da bude mesto za kulturu, sport, odmor i uživanje, i veoma sam srećan što smo kroz projekat “#EUzaTebe – za kulturno nasleđe i turizam”, dobili priliku da je obnovimo. Obnova tvrđave Fetislam će jos više povećati popularnost i atraktivnost ovog lepog grada i to će biti dobro za ekonomski razvoj i za stvaranje novih radnih mesta u ovom regionu”, izjavio je Aleksander Bec, vođa tima #EUzaTebe – za kulturno nasleđe i turizam, i predstavnik GIZ-a.
„EU za kulturno nasleđe i turizam“ je deo projekta #EUzaTebe usmeren na razvoj turizma kao značajnog privrednog potencijala za ekonomski razvoj istočne Srbije i Donjeg Podunavlja. Projekat finansiraju Evropska unija sa 15 miliona evra i nemačko Ministarstvo za ekonomsku saradnju i razvoj BMZ sa 1,6 miliona evra, a sprovodi Nemačka organizacija za međunarodnu saradnju GIZ.
Najviše sredstava iz ovog projekta biće usmereno na obnovu i poboljšanje infrastrukture značajnih objekata kulturnog nasleđa Srbije sa ciljem da se oni na taj način poboljšaju i predstave kao jedan od faktora unapređenja turističke atraktivnosti ovog regiona. Pored tvrđave Fetislam, projektom je predviđeno i ulaganje u razvoj arheološkog lokaliteta Felix Romuliana u blizini Zaječara, kao i lokaliteta Rajačke pimnice, kod Negotina.
Pored ulaganja u kulturno-istorijske objekte, projekat ima za cilj i da prenese znanja o uspešnim modelima održivog razvoja turizma, podigne kvalitet turističke ponude plasiranjem bespovratnih sredstava, kao i da unapredi prepoznatljivost i atraktivnost istočne Srbije i Donjeg Podunavlja kao turističkih destinacija.
Povezani članci
Predstavljamo listu filmova i serija koje će vam ulepšati novogodišnje praznike
Praznici su pravo vreme za opuštanje i uživanje u toplini doma, period kada se povlačimo iz sveta
Nov izveštaj otkriva hitne potrebe za promenama zakona i podrškom žrtvama nasilja
Doprinos organizacije Fenomena fokusiran je na član 22 Istanbulske konvencije
A1 Srbija dobitnik SAM nagrade „Kampanja od nacionalnog značaja“
Kampanja „Mreža najvažnijih influensera“ prepoznata kao primer društvene odgovornosti